ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRETowarowa Giełda Energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

NOTOWANIA TGE

Towarowa Giełda Energii
dzień dostawy: 2018-02-20

Cena MIN 146,00 zł/MWh
Cena MAX 277,00 zł/MWh
IRDN 207,20 zł/MWh
sIRDN 233,80 zł/MWh
offIRDN 160,53 zł/MWh
IRDN24 203,61 zł/MWh
IRDN8.22 231,69 zł/MWh
IRDN23.7 156,81 zł/MWh
TGe24 204,92 zł/MWh
TGeBase 204,38 zł/MWh
CAŁKOWITY WOLUMEN 63 909,8 MWh
zobacz notowania

NOTOWANIA RB

Rynek Bilansujący
w dniu 2018-02-18

CRO średnia ważona 125,27 zł/MWh
CRO MIN 74,58 zł/MWh
CRO MAX 210,00 zł/MWh
CROs MIN 74,58 zł/MWh
CROs MAX 210,00 zł/MWh
CROz MIN 74,58 zł/MWh
CROz MAX 210,00 zł/MWh
OBRÓT 7 362,00 MWh
zobacz notowania

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zielone certyfikaty blisko 40 zł/MWh
31.07.2017r. 12:19

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, trendy cenowe na rynku zielonych i błękitnych certyfikatów podczas ostatnich notowań na Towarowej Giełdzie Energii uległy odwróceniu. Pierwsze zaczęły drożeć, a drugie tanieć. Producenci energii z biogazowni rolniczych na sprzedaży swoich certyfikatów zarabiają jednak nadal dużo więcej niż właściciele elektrowni wiatrowych, wodnych czy fotowoltaicznych.
W ostatnich dniach producenci energii odnawialnej działający w systemie zielonych certyfikatów zostali zaskoczeni szybko uchwaloną nowelizacją ustawy o OZE, która wprowadzi zmiany w sposobie wyznaczania opłaty zastępczej, sprawiając, że ten - alternatywy do zakupu certyfikatów - sposób realizacji tzw. obowiązku OZE stanie się dużo tańszy.

Obecnie wartość opłaty zastępczej, którą podmioty zobowiązane do wykazywania określonego udziału OZE mogą płacić zamiast kupowania i umarzania zielonych certyfikatów, wynosi 300,03 zł/MWh. Po zmianach, które w parlamencie błyskawicznie przeforsował PiS, wartość opłaty zastępczej będzie tylko o 25 proc. wyższa od średniej rynkowej ceny zielonych certyfikatów, co w praktyce wyklucza możliwość znaczącego wzrostu cen certyfikatów - abstrahując od ich ogromnej, przekraczającej 20 TWh nadpodaży, która jest głównym problemem tego rynku.

Korzystnie na ceny certyfikatów może wpłynąć zaproponowane w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Energii podniesienie przyszłorocznego obowiązku OZE, co powinno zwiększyć popyt na zielone certyfikaty. Na razie rozporządzenie w tej sprawie jest w fazie konsultacji, jednak Ministerstwo Energii nie ma w zwyczaju zmieniania - w toku konsultacji - przepisów, które pierwotnie proponuje. Obowiązek OZE na przyszły rok ma wynieść dla zielonych certyfikatów 17,5 proc. wobec tegorocznego obowiązku 15,4 proc.

W tej sytuacji rynek zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii zareagował wzrostami. Podczas pierwszego, ubiegłotygodniowego notowania, we wtorek, ceny certyfikatów w notowaniach sesyjnych wzrosły do poziomu 35,25 zł/MWh. Odnotowano wysoki wolumen handlu odpowiadający 157 GWh energii elektrycznej.
W drugim ubiegłotygodniowym notowaniu, w czwartek, ceny certyfikatów wzrosły jeszcze bardziej, do średniego poziomu 39,04 zł/MWh - mimo nieco niższych obrotów rzędu 136 GWh. W notowaniach pozasesyjnych w czwartek ceny certyfikatów wyniosły średnio 86,82 zł/MWh przy wolumenie handlu wynoszącym ponad 216 GWh, na co złożyło się 97 transakcji.

Co ciekawe, podczas wcześniejszego, wtorkowego notowania ceny zielonych certyfikatów w notowaniach pozasesyjnych były wyższe, wyniosły średnio 105,82 zł/MWh - mimo dwukrotnie niższego wolumenu sprzedanych certyfikatów niż dwa dni później.

Wobec wprowadzanych w ostatnim czasie zmian, w tym także istotnych dla rynku biogazowego propozycji wpisanych do rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE, który pokazało niedawno Ministerstwo Energii, zaczęły maleć, ostatnio rekordowo wysokie, ceny błękitnych certyfikatów, których wartość na TGE przekraczała w pewnym momencie nawet o około 100 zł wartość opłaty zastępczej, sięgając poziomu 400 zł/MWh.

Średnie ceny certyfikatów biogazowych w ostatnich notowaniach sesyjnych na TGE spadały, a w ostatnim, czwartkowym notowaniu wyniosły 303,39 zł/MWh i ukształtowały się na poziomie zbliżonym do jeszcze obowiązującej wartości opłaty zastępczej. Wolumen obrotów w notowaniach sesyjnych wyniósł niecałe 5 GWh. W notowaniach pozasesyjnych cena certyfikatów biogazowych była niższa - wyniosła 293,21 zł/MWh przy wolumenie handlu wynoszącym niecałe 2 GWh, na co złożyły się 3 transakcje.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 01.08.2017r. 10:09
No normalnie szok ze stresem i orgazm bez stosunku - nic tylko inwestowac w OZE .A te certyfikaty to sobie URE może wsadzić. Stworzono sztuczny rynek niszczący gospodarkę i podstawy ekonomii. Rozumiem dopłaty do budowy (czegokolwiek) ale nie dopłaty do wyrobu gotowego. Jak biznes sie nie bilansuje na normalnych zasadach rynkowych to należy go zamknąć. Dzieki durnej polityce zarobili na tym producenci tego badziewia a inwestorom zostały się kredyty i komornik.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE